Szeretnéd, ha az egész család többet olvasna? A napi rutin kialakítása olyan szórakoztató tevékenységgé varázsolhatja az olvasást, amelyet a gyerekek izgatottan várnak majd a szabadidejükben. Az alábbi bejegyzésben öt olyan cél megvalósítását javasoljuk, amely segíthet a rendszeres és gyakori olvasási szokások megvalósítását.
1. cél: Minden este olvassatok egy új könyvből
Ha minden nap egy plusz könyvből olvasol a kicsinek, az óriási hatással lehet a nyelvi fejlődésére. Egy tanulmány szerint ugyanis csak napi egyetlen könyv is évente több tízezer (!) extra szóval ismertetheti meg őket. Nem baj, ha a könyvek ismétlődnek!
De persze, ha még nincs kialakult olvasási rutinod a gyerekeddel, egy olyan egyszerű cél, mint például napi egy könyv közös olvasása, remek kiindulópont lehet.
2. cél: Minden nap folytass legalább egy beszélgetést a könyvekről
Legyen szándékos a könyvekről való beszélgetés! Például vacsora közben tegyél fel olyan kérdéseket, amelyekre esetleg nem tudod a választ, például: "Olvastál már ma a kedvenc könyvedből?". A könyvekről való beszélgetés hatására a gyerekek még inkább kedvet kapnak az olvasáshoz, és a mindennapi életük természetes részévé válik.
Azzal is felkeltheted az érdeklődést, ha arról beszélsz, hogy mennyire várod már bizonyos könyvek megjelenését, és megkérdezed a gyereked véleményét, hogy melyiket várja a legjobban.
3. cél: Merüljetek el együtt a költészetben
Amikor az olvasásra gondolunk, gyakran megfeledkezünk arról a szépségről, amit a költészet nyújthat. A versek bővíthetik a gyermek szókincsét, és gyakran rímelő, lírai szerkezetük miatt könnyen megjegyezhetőek. Ülj le egy verseskönyvvel, és hagyd, hogy gyermeked kiválassza, mi tetszik neki.
4. cél: Rendezz családi könyvestet, és ismerjétek meg együtt a szerzőket
Tegyél ki könyveket a nappaliba, és mindenki olvassa fel és cserélje el a kedvenc könyveit. Ha megmutatod, milyen szórakoztató lehet a könyveket megosztani a családtagokkal, az olvasás szeretetét ébreszti majd gyermekekben.
Figyeld azt is, hogy a kicsi kedvenc szerzői mikor tartanak virtuális felolvasást vagy beszélgetést. Ez ugyanis személyes kapcsolatot épít ki a szerzővel, amitől a gyermek bennfentesnek érezheti magát. A gyermekek számára is nagyszerű, hogy érezzék a könyv és a szerző körüli energiát és izgalmat.
5. cél: Tegyél fel több kérdést a mese után
Ebben a tanévben ne csak akkor csukjátok be a könyvet, amikor befejeztétek az olvasást. A szöveg ugródeszka sok minden máshoz. Olvasd el ugyanazt a könyvet együtt néhány estén egymás után, majd kérdezd meg a gyerekedet: "Szerinted milyen lenne ez a történet ennek a másik szereplőnek a szemszögéből?" vagy "Csukd be a szemed, és képzeld el, hogy ott voltál. Mit tennél?"
Az ilyen típusú kérdések kreatív gondolkodásra ösztönzik, és segíthetnek felmérni a kicsi olvasásértését. Bátoríts őt is, hogy tegyen fel kérdéseket!