Sikeres gyermek az iskolában? Íme 5 módszer!
Ahhoz, hogy a gyermekünk jól teljesítsen az iskolában, bizony nekünk, szülőknek is be kell segítenünk. Az alábbi cikkben ezért összegyűjtöttünk 5 tippet, ami elősegíti, hogy sikeres legyen a gyermek az általános iskolában.
1. Segíts neki a házi feladatban
És is most nem feltétlenül arra gondolunk, hogy oldd meg helyette. A házi feladatok elvégzése segíti a gyerekeket abban, hogy elsajátítsák, hogyan kell jól tanulniuk. Ezen kívül a házik fejlesztik a gyerekek felelősségérzetét és a munkamorált, amely tulajdonságokat a későbbiekben az élet számos területén hasznosítani tudnak majd. Bizonyosodj meg arról, hogy a nebuló tisztában van a házi feladat fontosságával és azzal, hogy annak elvégzése elsőbbséget élvez mindennel szemben (pl. tévézés, számítógépezés stb.). Ehhez azonban fontos, hogy a lehetőségekhez mérten meg legyen a gyermeknek minden, ami a tanulást elősegíti. Egy megfelelő méretű íróasztal, kislámpával, amely lehetőleg egy nyugodt, zavaró forrásoktól mentes helyen van.
Ne hagyd, hogy a háttérben televízió vagy egyéb figyelemelterelésre alkalmas forrás legyen. Az is jó ötlet, ha megbeszéled a gyermekkel egy időkeretet a tanulásra. Ez ideális esetben annyiszor 10 percet kellene jelentenie, attól függően, hogy hányadikba jár már a kicsi. Vagyis egy általános iskola 4. osztályos tanulójától már el lehet várni, hogy egyhuzamban 40 percet foglalkozzon a házi feladatával.
2. „Iskolakész” állapotban indítsd útnak reggel
Egy tápláló reggeli feltölti a gyerekeket energiával, ezért tanácsos ezzel indítani a napot. Általában véve több energiájuk van, és jobban teljesítenek az iskolában azok a gyerekek, akik reggeliznek. A teljeskiőrlésű búzából készült pékáruk, a rostokban, proteinben gazdag (viszont hozzáadott cukorban alacsony) étkezés reggel segíti a gyerekeket a koncentrációban és javítja a memóriát is. Ha esetleg nem minden nap van reggelizésre idő, akkor érdemes csomagolni nekik gyümölcsöt, magvakat, joghurtot vagy egy szendvicset.
A megfelelő reggeli étkezésen túl a gyerekeknek sok alvásra is szükségük van, ahhoz, hogy jól telesítsenek az iskolában. Ez egy iskoláskorú gyermek esetén körülbelül 9-10 óra egybefüggő alvást jelent. Ahogyan nőnek, úgy szaporodhatnak meg azok az indokok, amiért ez az alvásmennyiség akár drámai módon is lecsökkenhet. Például a televízió, a számítógép, házi feladatok mennyisége miatt. A kevés alvásnak viszont sajnos ára lehet: ingerlékenység vagy pont ellenkezőleg, hiperaktivitás jelentkezhet náluk, és a kialvatlanság miatt nehezen tudnak odafigyelni az órán.
Ezért nagyon fontos, hogy szülőként a lefekvés idejével kapcsolatban szigorú és következetes legyél, főleg hétköznapokon. Az is kifejezetten jó ötlet, ha hagysz időt a gyermek agyának „lenyugodni” a tv nézés, számítógépezés, telefonozás és a lefekvés között. Ebben a kis időben beszélgess vele, esetleg ha még igényli, olvass neki egy rövid mesét. Ez segít neki ellazulni és az alvás is jobb és pihentetőbb lesz.
3. Taníts rendszerezési képességeket
Ha a gyerekek rendet tartanak maguk körül, akkor összeszedettebbek lesznek, és nem töltenek el felesleges időt azzal, hogy a dolgaikat keresik.
De mit is értünk az alatt, hogy az általános iskolás rendszerezettséget tanuljon? Például első körben jó, ha egy helyen vezeti a házi feladatokat (lehet is kapni ilyen speciális leckefüzetet erre a célra). Erre a füzetre neked is érdemes minden este ránézni és megbeszélned a gyermekeddel, hogy minden házi feladatot elvégzett-e.
Érdemes arra is megkérni az általános iskolást, hogy tartson rendet az íróasztalán. Ha már elég idős hozzá, vegyél neki egy asztali naptárat vagy határidő naplót, és mutasd meg, hogyan használja. Így nagyon könnyen nyomon tudja majd követni a határidőket, vagy, hogy melyik nap van dolgozat vagy felelés. Az is nagy segítség lehet, ha megmutatod, hogyan készítsen magának tennivaló (to-do) listát, illetve hogyan kell rangsorolni rajta a dolgokat. Senki sem született kiváló rendszerezési képességekkel, és jó, ha ezeket a fontos dolgokat a kicsik minél előbb megtanulják és alkalmazzák.
4. Tanítsd meg tanulni
Kicsit talán rémisztő lehet a gyermeknek készülni a dolgozatokra. Éppen ezért sok tanár javasolja, hogy főleg az általános iskola első éveiben a szülők tanuljanak együtt a gyerekeikkel. Ezek a korán elsajátított tanulási képességek egész életük során hasznosak lesznek.
Legyél te is mindig képben, hogy mikor lesz a dolgozat, és kezdjetek el időben tanulni rá –ne csak az azt megelőző este. Tanítsd meg arra, hogyan érdemes a tanulnivaló mennyiséget kisebb részletekre bontani, így máris nem fog lehetetlen küldetésnek tűnni a felkészülés a dolgozatra. Elmagyarázhatod a kicsinek, hogy a nehezen megjegyezhető dolgokat, hogyan kösse más dolgokhoz, amivel aztán könnyebben tudja majd felidézni az információkat. Ne felejts el azonban legalább 45 percenként szünetet tartani, hogy a gyermek ne fáradjon el nagyon gyorsan! Fáradt gyermek nem egyenlő sikeres gyermek!
5. Szakíts időt a beszélgetésre
Általában nagyon egyszerű az általános iskolásokkal arról beszélgetni, hogy mi történt velük a suliban. De szülőként erről sajnos sokszor megfeledkezünk és elfelejtjük feltenni a legegyszerűbb kérdéseket is. Bár talán nem gondolnád, de sajnos hosszútávon ez is kihatással lehet a gyermek iskolai teljesítményére.
Éppen ezért minden nap szakíts arra időt, hogy megbeszélitek, mi történt aznap az iskolában. Így a csemete látni fogja, hogy érdekled, mi történik vele, ezért komolyabban is fogja venni az tanulást.
Nagyon fontos, hogy amikor erről beszéltek, ne csinálj mellette semmi mást. Nézz rá, hallgasd figyelmesen, és kerüld az olyan kérdéseket, amelyre egyszavas válaszokat tud adni.
Az általános iskola korai évei nagyon fontos időszak a szülők számára is, hogy informálódjanak és támogatólag ott legyenek a gyermekeik mellett. Ezek az első évek fogják nagyban meghatározni, hogy csemeténk később a középiskolában vagy akár az egyetemen mennyire lesz sikeres gyermek.