Emlékszel még az iskolában, amikor bizonyos szavakat, szópárokat kellett memorizálni? És utána pedig röpdolgozat formájában visszakérdezték a tanárok? Gondolom, te sem úgy tanultad meg a szavakat, hogy leültél és bemagoltad őket.
Mai fejjel valószínűleg te sem emlékszel azoknak a random szavaknak a jó részére. Mert a szókincs értelmetlen, ha nem használjuk kontextusban. Viszont a minél nagyobb szókincs megléte fontos, és mivel a gyerekek agya olyan, mint a szivacs játékos könnyedséggel tudnak újakat tanulni. Például nyáron is!
Érdemes kipróbálni a gyerekekkel egy szógyűjtő edényt a szókincs bővítésére. Bár erre a célra a legjobb módszer az olvasás és a beszélgetés, nem tart semmiből kipróbálni egy szókincsgyűjtő üveget, hogy javítsuk a kicsik társalgási szókincsét. Sőt, akár nekünk, szülőknek is jól jöhet egy kis nyári agytorna és akár új szavak tanulása, nem igaz? Elvégre rengeteg agysejtet vesztettünk el az álmatlan éjszakák miatt az évek során…
Így működik a szókincs gyűjtő edény
Tölts meg egy nagyobb edényt vagy befőttes üveget cetlikkel, amelyekre egy-egy szót írtál. A gyerekek pedig minden nap húzzanak egyet ebből az edényből. A feladat pedig az, hogy a nap folyamán a család összes tagjának az a feladata, hogy az adott napi szót ki tudja többször használni szövegkörnyezetben. Ez nagyon szórakoztató, és a nap végén össze tud ülni a család és átbeszélni, ki hányszor és hogyan tudta használni az adott napi szót.
Íme néhány tipp:
1. Maradj az egyszerű szavaknál. Ne kezdjetek bonyolult szólistákkal! Az edényt érdemes olyan szavakkal megtölteni, amelyek a gyermek tan- vagy általa olvasott könyvekben szerepel. Válassz olyanokat, amelyekről azt gondolod, hogy nem ismeri, viszont amelyeket könnyen meg tud érteni.
2. Válassz néhány kettős jelentésű szót. Egy olyan szó, mint a zebra, utalhat az állatra és a gyalogátkelőhelyre is. Vagy például a dob, amely egyszerre jelenti a hangszert illetve igeként a tevékenységet is.
3. Használj olyan szavakat, amelyeket a gyermek ismer, de esetleg nem használja rendszeresen. Ilyen szó lehet például a fogoly, tűz vagy nap. Így a gyerekek a szavak többi jelentését is megismerhetik.
4. Vedd lazán! A lényeg az, hogy ne feszüljetek be a versenytől, nem a stressz-szint növelés a cél. Ha átmegy esetleg viccelődésbe és a gyerek minden mondatban az adott szót szeretné használni, hogy nyerjen, az se gond. Nyár van, ő pedig gyerek, hadd szórakozzon! Az igazi cél úgyis az, hogy megmutassuk a nagy szókincs előnyeit és örömeit, nem pedig az, hogy a 7 éves fiad vagy lányod megfelelően használja a szóbeszéd szót.
5. Használjátok az előző napok szavait is. Az igazat megvallva, ez általában a szülőkön múlik, hogy az előző napok szavai is belekerüljenek az adott beszélgetésbe. Az viszont garantált, hogy amikor a kicsi meghallja, felismeri és biztos jó érzéssel fogja eltölteni! Ráadásul ismétlés, a tudás anyja!
A szókincs gyűjtő edény használata nemcsak arra jó, hogy a gyerekek új szavakat tanuljanak meg. Remek mód arra is, hogy nap végén sok vidám beszélgetős pillanatot tudjatok együtt átélni. Próbáljátok ki, a szókincs gyűjtő edény remek szülői eszköz!